Ajankohtaista

Välitämme tietoa tutkimuksista, hoidoista ja itsehoitomahdollisuuksista. Vertaistarinoita unohtamatta. Selaa uutisia ja henkilötarinoita.

Toukokuu on Huntington-kuukausi – osallistu sinäkin

3.5.2021

Toukokuussa vietetään kansainvälistä Huntington-tietoisuuden kuukautta ja 15.5. on Huntington-päivä.
Parkinsonliitto osallistuu yhdessä jäsenyhdistyksensä Huntington-yhdistyksen kanssa tietoisuuden levittämiseen Suomessa. Tietoisuutta tarvitaan, sillä Huntingtonin tauti ei ole tuttu sairaus edes kaikille terveydenhoitoalan ammattilaisille.
Se, että sairaus on heikosti tunnettu, viivästää diagnoosin saamista ja hidastaa hoitoon pääsyä. Oikeanlaisen hoidon, hoivan ja ylipäänsä kohtaamisen takaamiseksi tarvitaan tietoa sairaudesta ja sen vaikutuksista.
Erityisesti tarvitaan lisää ymmärrystä siitä, miten Huntingtonin tauti perinnöllisenä sairautena vaikuttaa sairastavan lasten ja lastenlasten hyvinvointiin, jotka jäävät liian usein täysin vaille ammattimaista tukea.

Näin voit osallistua Huntington-tietoisuuden levittämiseen:

  • Näille kotisivuille on kerätty paljon tietoa Huntingtonin taudista. Jo sillä, että painat mieleen sairauden nimen ja luet sen aiheuttamista oireista, olet tehnyt merkityksellisen teon.
  • Ota käyttöön Facebook-profiilikehys, jonka löydät hakusanoilla Huntingtontutuksi tai Huntington-kuukausi.
  • Tykkää, kommentoi ja jaa Parkinsonliiton ja Suomen Huntington-yhdistyksen tekemiä somepostauksia.

Lue myös